Käpytikat ovat jo jonkin aikaa rummutelleet soidinta. Ne ovat vielä pysytelleet puiden rungoilla eivätkä ole siirtyneet pärisyttämään katulamppujen ja sähköpylväiden peltejä. Ruokinnalla on käynyt sekä koiras/koiraita että naaras/naaraita. Vielä en ole nähnyt kahta tikkaa yhtäa
kahta tikkaa yhtä aikaa paikalla.
Naaraat eivät vielä ole oikein syttyneet soitimelle. Naaras jatkaa kaikessa rauhassa talipötkön hävittämistä vähät välittämättä sadan metrin päässä rummuttavan urhon kosiskeluista.
Joulukuun puolivälissä ruokinnalla alkoi käymään harmaapäätikkakoiras. Nyt sitä ei pariin viikkoon ole näkynyt. Se pyörähti paikalla yleensä aamu- ja iltahämärissä ja kuvan saaminen siitä oli huonon valon takia vaikeaa.
Viime talvena jonkin aikaa vakiovieras oli pikkutikkanaaras. Nyt näin sen tälle talvellle ensimmäisen kerran joku päivä sitten. Toivottavasti jatkaa
vierailujaan. Ihan veikeä veijari